Twierdza Masada i Morze Martwe

cena: 135 $ za osobę

Rozpoczęcie podróży o godzinie 7:00

Twierdza Masada 11:00

Zwiedzanie z audioguide

Kąpiel w Morzu Martwym

Obiad o godzinie 15:00

Wyjazd  o godzinie 17:30

 

Masada to starożytna forteca, która znajduje się w pobliżu izraelskiego miasta Arad w południowej części , przy autostradzie Ein Gedi-Ein Bokek u południowego wybrzeża Morza Martwego.

Masada znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na szczycie jednej ze skał Pustyni Judzkiej, wznoszącej się 450 metrów nad Morzem Martwym, w 25 r pne.  Król Herod Wielki, potomek Idumejczyków, który przyjął judaizm, zbudował schronienie dla siebie i swojej rodziny, znacznie fortyfikując i uzupełniając fortecę z okresu Hasmonean 37-31 lat zbudowany na tym miejscu. BC

W Masadzie było wiele zapasów żywności i broni, rozbudowany system zaopatrzenia w wodę, kąpiele, wzorowane na rzymskich. Twierdza służyła również do przechowywania królewskiego złota.

Ze wszystkich stron Masada jest otoczona stromymi klifami. Tylko od brzegu morza do szczytu prowadzi wąska, tak zwana ścieżka węża. Wierzchołek skały wieńczy prawie płaski trapezoidalny płaskowyż o wymiarach około 600 × 300 m.

Płaskowyż otoczony jest potężnymi murami obronnymi o łącznej długości 1400 mi grubości około 4 m, w których ustawionych jest 37 wież.

Na płaskowyżu wybudowano pałace, synagogę, magazyny broni, doły do ​​zbierania i przechowywania wody deszczowej i innych budynków pomocniczych.

W twierdzy zachował się pałac króla Heroda, synagoga, fragmenty mozaik, pocięte w skały zbiorniki wodne, zimne i gorące kąpiele i wiele innych.

Jednym z najbardziej uderzających odkryć jest synagoga. Wierzono, że Żydzi nie potrzebują synagog, dopóki mają świątynię. Masada została zrekonstruowana podczas Drugiej Świątyni, ale mimo to powstała synagoga.

Ponadto synagogę znaleziono również w ruinach twierdzy Gamla. Dowodzi to, że u starożytnych Żydów istnienie synagog nie zależało od istnienia Świątyni.

W 66 AD. e. Masada została zabrana przez zbuntowanych Zealotów i utworzyli rzymski garnizon.

W 67 roku ne w Masadzie osiedlili się przedstawiciele radykalnej partii, która przewodziła powstaniu przeciwko Rzymianom, wylewając się na przedłużającą się żydowską wojnę.

W 70 r. Po zdobyciu Jerozolimy przez rzymskie legiony Masada była ostatnią ostoją buntowników. Obrońcy twierdzy  liczyło około 1000 osób, w tym kobiety i dzieci, ale trzymali Masadę przez kolejne 3 lata.

Około 9 tysięcy niewolników nosiło drogi i nosiło ziemię, aby zbudować wał oblężniczy wokół fortecy i platformy dla śmigieł i barana.

Kiedy Rzymianie z powodzeniem podpalili wewnętrzną ścianę obronną zbudowaną przez sykary, składające się z drewnianych belek, rozwiązano losy Masady.

„Nie chcąc poddać się Rzymianom, sycyści postanowili popełnić samobójstwo. Los został obsadzony, wybrano dziesięciu wykonawców ostatniej woli, którzy zadźgali wszystkich obrońców twierdzy, kobiety i dzieci, a następnie jeden z nich, wybrany losowo, zabił pozostałych i popełnił samobójstwo. Opowieść o masakrze w twierdzy opowiedziała kobieta, która ukryła się w zbiorniku wodnym i dlatego przeżyła. Joseph Flavius, „Wojna żydowska”

Przez pewien czas, historia obrony Masady uznano legendę, ale porównanie żydowskich i rzymskich kronik historycznych, w tym w książce Józefa „wojny żydowskiej”, a znaleziska archeologiczne na terenie twierdzy, a wśród nich – kamienne tablice z nazwiskami używane jako kości dziesięciu wykonawcy ostatniej woli, przekonują inaczej.

Istnieje również wersja, w której, gdy Rzymianie przedarli się przez mur twierdzy, obrońcy twierdzy podpalili wszystkie budynki.

Jednak nigdy szczątki ludzkie i / lub grobów na terenie twierdzy zostały znalezione (warto przypomnieć, że było to około tysiąca osób, co jest dość dużo dla takiego stosunkowo małej powierzchni), więc ani ta wersja nie znajduje  silnego potwierdzenia.

Ruiny twierdzy odkryto po raz pierwszy w 1862 roku. Gruntowne wykopaliska przeprowadzono w latach 1963-65.

Od 1971 roku Masada obsługuje kolejkę linową łączącą stopę urwiska ze szczytem. Możesz także dojść do bram twierdzy wzdłuż „serpentynowej ścieżki”, wijąc się wzdłuż wschodniej strony klifu.

 

 

 

wyślij wiadomość do menedżera
ZAREZERWUJ TOUR TOUR
Tylko na naszej stronie otrzymasz wszystkie informacje na temat wycieczek, a także najlepsze ceny.

 

 

Related posts: